تسطیح اراضی

بلدز لیزری با چرخ زنجیری از نوع لاستیکی و اعلمک گیرنده لیزری

تسطیح اراضی کشاورزی

جدول محتواها

تسطیح اراضی برای حل یکی از مهم ترین مشکلات کشاورزی میباشد. ناهمواری سطح زمین باعث کاهش راندمان آبیاری می شود و علاوه  بر این عملیات کاشت، داشت و برداشت را با مشکلاتی مواجه می سازد. بعبارت دیگر می توان گفت که ناهمواری سطح زمین در کاهش راندمان تولید موثر است، لذا رفع این ناهمواریها از طریق تسطیح اراضی یکی از خدمات زیربنایی است که در شرایط کنونی کشاورزی کشور باید از اولویت خاص برخوردار می باشد.

 تسطیح زمین و تأثیر آن در کشاورزی

مطلب پیشنهادی : تاریخچه نرم افزار تسطیح اراضی (اتوگریدینگ)

هدف از تسطیح، ایجاد شیب دریک اندازه معین بر حسب بافت و ساختمان خاک به منظور نفوذ مناسب ( هوا، آب، ریشه )، زهکشی خوب و بهبود بخشیدن به توزیع یکنواخت مواد غذائی، آب و افزایش راندمان آبیاری ثقلی است.

مراحل اصلی تسطیح اراضی

تهیه طرح تسطیح زمین

این قسمت مهم ترین بخش کار است، که متاسفانه به دلایل زیادی مغفول مانده است.

دلایل عدم تهیه طرح تسطیح اراضی

 • بسیاری از افراد که در زمینه تسطیح اراضی کار میکنند، افراد فنی و با دانشی نیستند.
 • برخی از افراد عنوان میکنند که با وجود لیزر نیازی به نقشه برداری و طراحی تسطیح نیست.
 • برای آنکه حجم عملیات خاکی تسطیح را آن طور که دوست دارند لحاظ کنند، (نه آن مقدار که هست و باید باشد.)
 • عدم اطلاع کشاورزان و مالکان از روند صحیح

مراحل طراحی تسطیح زمین

 1. تصمیم مالک زمین برای اصلاح و شیب دادن زمین به شکل درست.
 2. مراجعه به طراح برای انجام طراحی تسطیح و عقد قرار داد تسطیح
 3. اعزام نقشه بردار برای نقشه برداری و تهیه نقشه توپوگرافی از زمین های کشاورزی
 4. بررسی نقشه توپوگرافی توسط طراح و قطعه بندی (یا اصلاح قطعات) زمین بر اساس نوع کشت، روش آبیاری (نواری، شیاری و یا کرتی و …)
 5. تعیین شیب مناسب و ماشین آلات مورد نیاز برای اجرا
 6. طراحی صفحات تسطیح اراضی بر تمامی قطعات با در نظر گرفتن عمق خاک زراعی و نوع زمین و نیاز های بعدی خاکورزی
 7. تعیین احجام عملیات خاکی مانند، خاکبرداری و خاکریزی و حداقل و حداکثر عمق آنها
 8. تهیه نقشه های تسطیح زمین با مقیاس مناسب

برآورد هزینه های تسطیح زمین

بعد از طراحی، حجم عملیا مشخص میگردد، بر اساس روش اجرای کار و قرارداد پیمانکار میتوان از فهرست بها استفاده نمود و یا بر اساس میزان حجم کا و میزان ساعتی که ماشین آلات نیاز میشود قیمت کار تعیین میشود.

تسطیح اراضی چیست؟

پروفسور آمریکائی Michael Salasr که در اکثر دانشگاه های دنیا کار تدریس و تحقیق در رابطه با آبیاری سطحی را دنبال می کند عقیده دارد صاف و هموار کردن زمین برای مقاصد مختلف و به چندین روش انجام میشود.
لندلولینگ (Land Leveling)، لندگریدینگ (Land Grading)، لندفُرمینگ (Land Forming)  یک اصطلاح کلی برای تسطیح اراضی (هموارسازی و صاف کردن زمین) است. بر اساس عوارض طبیعی، کاری که سالهاست به صورت سنتی در کشور ما با انواع ماله ها و لولرهای متنوع انجام میشود.


Land Smoothing, Land planning لنداسموتینگ، لندپلنینگ تسطیح دقیق : شیب دادن زمین به طوری که خطا به صفر نزدیک شود، یعنی دقیق ترین نوع تسطیح در این روش تمام نقاط زمین هم ارتفاع شده و یک سطح کاملاً مساوی با شیب یکسان ایجاد میشود.

مزایای تسطیح اراضی (شیب دادن زمین)

به طور کلی مزایای تسطیح اراضی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • افزایش تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح و کاهش هزینه تولید
 • صرفه‌جویی در مصرف آب
 • حفظ، احیا و بهر‌ه‌برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده نظیر آب و خاک
 • ایجاد بستر مناسب جهت کشت‌وکار مکانیزه و کاهش سختی کار کشاورزان
 • صرفه‌جویی در زمان آبیاری، افزایش کارآیی و بهینه‌سازی مصرف سایر نهاده‌های کشاورزی
 • ایجاد زیربناهای لازم و آرایش هندسی مطلوب جهت پی‌ریزی بهره‌بردای سیستم‌های تکامل یافته‌تر و پیشرفته‌تر آبیاری
 • ایجاد زمینه لازم جهت برنامه ‌ریزی و به‌کارگیری الگوی کشت مناسب و تناوب زراعی صحیح و مبارزه با بیماری‌ها به نحو مطلوب
 • سهولت برداشت محصول و پایین آمدن تلفات حین برداشت و در سطحی کلان‌تر

این امر اثرات غیرمستقیم اقتصادی و اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت که به طور کلی عبارتند از:

 • افزایش سطح درآمد کشاورز و بهبود وضع رفاهی در محیط روستا
 • جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه
 • ارتقا دانش و بینش فنی کشاورزان و تغییر تفکرات سنتی روستاییان
 • ایجاد امکاناتی جهت افزایش صادرات با تغییرات بوجود آمده در میزان تولید

تعریف عمومی تسطیح اراضی (شیب دادن زمین)

هموارسازی کشاورزی، صاف کردن و ایجاد شیب مناسب در زمین با در نظرگرفتن ضریب نفوذپذیری و بافت خاک، را تسطیح زمین میگوئیم. تا از ایجاد تندآب و فرسایش سطحی زمین کشاورزی جلوگیری کنیم. و شرایط یکسان و هماهنگ توزیع آب در یک عمق، در سراسر مزرعه را ایجاد کنیم. به عقیده آقای پروفسور Michael Salasr از دانشگاه لوئیزیانای آمریکا تسطیح، ایجاد شیب در یک اندازه معین برحسب بافت و ساختمان خاک به منظور نفوذ مناسب (هوا، آب، ریشه) زهکشی خوب است. که باعث بهبود توزیع یکنواخت مواد غذایی، آب و افزایش راندمان آبیاری ثقلی میشود.

هموارسازی زمین (Land Leveling , Land Forming ,Land Grading)

یک اصطلاح کلی برای هموارسازی و صاف کردن زمین بر اساس عوارض طبیعی، کاری که سالهاست به صورت سنتی در کشور ما با انواع ماله و موادهای متنوع انجام میشود.

تسطیح علمی (دقیق) (land smoothing , landplaning)

تسطیح دقیق با در نظرگرفتن شیب به طوری که خطا به صفر نزدیک شود یعنی دقیق ترین نوع تسطیح. در این روش نقاط زمین هم ارتفاع شده و یک سطح کاملاٌ مستوی با شیب یکسان ایجاد میشود.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر : نرم افزار طراحی تسطیح اراضی کشاورزی (اتوگریدینگ)

ماشین های تسطیح لیزری زمین

اصولاً ماشین های تسطیح در گروه ماشین های سنگین خاکورزی در عملیات زراعی قرار دارند، تسطیح در زمین های ناهموار توسط ماشین های مکانیکی و کنترل دستی با وزن زیاد می تواند باعث فشردگی لایه زیرین و جابجایی حجم بسیار زیادی از خاک گردد و در صورتی که به عمق خاک زراعی توجه نشود صدمات قابل توجهی را به پتانسیل زراعی و ساختمان خاک وارد کند، به همین دلیل حذف ماشین های سنگین مکانیکی و جلوگیری از خاکبرداری های عمق عرصه های نباتی و مرغوب خاک، میتواند به افزایش کیفی خاک کمک کند. انواع اسکرپیرهای خودرو بلدوزر و گریدرها در این گروهند.

اجزاء گوناگون یک سیستم لولر تسطیح لیزری اراضی، شامل کشنده(تراکتور)، فرستنده، گیرنده و جعبه کنترل
شیب دادن زمین
هموار کردن مزرعه
تسطیح اراضی 3

معرفی مجموعه کنترل لیزری در ماشین های تسطیح اراضی   

۱- فرستنده لیزر (Laser Transmitter)

این دستگاه به عنوان مولد اشعه و دارای یک دیود تولید نور لیزر است که توسط باطری ۱۲ ولتی کار میکند. مولد اشعه یسته به نوع دستگاه فرستنده، دیود تولید لیزر را با سرعت قابل تنظیم از ۰ تا ۱۲۰۰ دور در دقیقه، حول محور عمود بر سطح مزرعه می چرخاند و یک صفحه ی مجازی از پرتو لیزر با قدرت ۱ تا ۵ میلی وات و فرکانس ۶۴۵ تا۷۰۰ نانومتر در یک باند به قطر ۵ تا ۱۲ میلیمتر را در ارتفاع مشخص، بالای سطح مزرعه تشکیل می دهد. این باند از نور لیزر کار کنترل و هدلایت سنسورهای گیرنده در ماشین تسطیح را بر عهده دارد.

۲- گیرنده لیزر (Laser Receiver)

گیرنده که وظیفه تنظیم اتوماتیک ارتفاع تیغه دستگاه از سطح مزرعه دارد. و براساس شیبی که از شعاع نور لیزر فرستنده دریافت میکند، عمل میکند. گیرنده یک سری سنسور یا حسگر حساس به نور لیزر دارد. این حسگرها در سه طبقه به صورت عمودی روی هم قرار میگیرند. و وظیفه دریافت اطلاعات و ارسال آنها برای کنترل و هماهنگ کردن ارتفاع  تیغه از سطح مزرعه با صفحه مجازی لیزری در ارتفاع فرستنده را به عهده دارد.

این دستگاه طبق فرامینی که از حسگرهای خود دریافت می کند، اطلاعات را به پالسهای الکتریکی تبدیل میکند. و اطلاعت را به صورت جریان الکتریسیته به جعبه ی کنترل ارسال میکند. و پس از پردازش اطلاعات در جعبع کنترل فرامین لازم به شیر برقی برای هدایت جک های هیدرولیک و کنترل تیغه در ارتفاع صحیح صادر می نماید.

۳- آشکارساز دستی (detector)

آشکارساز یا گیرنده دستی برای مشخص کردن و یافتن مسیر تابش پرتو لیزر بکار می رود. این دستگاه وسیله ی بسیار مطمئنی برای نقشه برداری است و میتوان با استفاده از یک خط کش تلسکوپی چهار و پنج متری و تراسمیتر(فرستنده) کار نقشه برداری مزرعه را یک نفره انجام داد.

۴- جعبه کنترل (controlbox)

این واحد ارتباط دهنده گیرنده با تیغه است. بوسیله باطری تراکتور تغذیه میشود. جعبه کنترل پالسهای الکتریکی که از خروجی سنسورهای آشکارساز گیرنده لیزر را دریافت مینماید. در ادامه جعبه فرمان با استفاده از برنامه نرم افزاری دقیقی که برای این منظور نوشته شده است. فرامین لازم را به جکهای تیغه تسطیح ارسال میکند. تا تیغه را در ارتفاع صحیح بر اساس شیب قرار دهد.

۵- دکل (mast)

دکل یا پایه ی تلسکوپی برای تنظیم ارتفاع reciver (گیرنده) است. ارتفاع بسته دکل ۱۷۰ سانتیمتر میباشد. ارتفاع دکل در حالت باز ۲۷۰ سانتیمتر میباشد. دکل دقیقاً بر روی تیغه یا باکت ماشین تسطیح نصب میشود. گیرنده در زمان کار دستگاه تسطیح در بالای آن نصب می گردد. دکل ها در دو نوع برقی و هیدرولیک هستند.

۶- شیر کنترل برقی (Elector valve)

شیرهای برقی در انواع مختلف وجود دارند و با فرمان های الکتریکی که از طریق گیرنده لیزر و جعبه کنترل دریافت میکنند. روغن را با فشار لازم به جک های هیدرولیک تنظیم تیغه ارسال مینمایند. شیرهای برقی و جعبه کنترل ارتفاع تیغه ی ماشین تسطیح را از سطح زمین، تنظیم مینماید. سرعت عمل و دقت تیغه در زمان تسطیح بستگی به دقت و عملکرد سریع شیر کنترل دارد.

تکنولوژی تسطیح لیزری(Laser Land Leveling Technical)

تسطیح دقیق اراضی Percisional Land Level(PLL)

تسطیح دقیق، فرایند هموارسازی ، شیب گذاری و طبقه بندی زمین و تبدیل آن به سطحی کاملاً صاف و یکنواخت  با شیب بافت خاک، با اختلافی کمتر از ۲ سانتی متر در طول زمین (PLL) میباشد.

روش های سنتی (PLL) شامل حرکت یک تیغه به عنوان  لولر یا صاف کننده در سطح زمین با شیب معین، این روش بسیار دشوار و نهایتاً بی نتیجه است.

تسطیح صحیح و اصولی زمین، یعنی تبدیل آن به سطحی کاملاً یکنواخت و هموار با شیب مناسب و هماهنگ بر اساس شناخت دقیق بافت خاک زراعی مزرعه میباشد.

استفاده از تکنولوژی لیزری در تسطیح دقیق اراضی، پیشرفت با ارزش و مفیدی بوده که از سال ۱۳۸۱ در دستور کار اداره امور فناوری مکانیزه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت. این روش بسیار سودمند، کم هزینه و سریع میباشد.

میتواند ضمن افزایش دقت تسطیح و شیب بندی زمینهای کشاورزی باعث کاهش باعث کاهش مصرف آب، افزایش راندمان کاربرد آبیاری ثقلی، افزایش سرعت عمل آبیاری، کاهش نیاز به نیروی انسانی و امکان استفاده از ماشین های متنوع را در تمام امر کشاورزی فراهم آورد. در این روش میتوان اجرای اصول صحیح مدیریت آب، خاک و نهاده های کشاورزی را به درستی تضمین میکند.

ماشین های تسطیح لیزری

سیستم تسطیح لیزری اراضی کشاورزی، نصب شده بر روی بلدزر
تسطیح اراضی
عملیات تسطیح
طراحی شیب مناسب آبیاری
تسطیح اراضی 4

از آنجا که ماشین آلات تسطیح لیزری به دلیل دقت و کارآرایی مناسب که دارند. عدم نیاز دائم به کارشناسان خبره برای اطمینان از صحت کار. باعث سادگی عملیات تسطیح و کار در شرایط مختلف شده است. به همین خاطر در سایر کشورهای جهان زارعین از آن استقبال کردند.

وارد کردن این دستگاهها به کشور و استفاده از آن ها در مزارع کوچک و بزرگ، تسطیح دقیق با سرعت عمل کافی و هزینه های مناسب تر، جلب اعتماد کشاورزان در مقایسه با سایر روش ها را نیز به دنبال داشته، از اقدام برای شرایط توسعه و دسترسی هر چه آسانتر زارعین به این دستگاه ها و تجهیز بخش خصوصی به انواع مناسب و کاربردی تر با کارائی بالا، تجهیزات تسطیح لیزری امری بسیار ضروری میباشد.

انواع ماشین آلات تسطیح اراضی

انواع زیادی از ماشین آلات، برای تسطیح اراضی استفاده میشود که برخی از آنها عبارتند از

 • لولر کششی لیزری که به تراکتور متصل شده و توسط آن کشیده میشود.
 • اسکریپر کششی که به تراکتور متصل شده و توسط آن کشیده میشود.
 • اسکریپر خود کشنده که تجهیزات کنترل لیزری روی آن نصب میشود.
 • گریدر لیزری، در این نوع نیز تجهیزات کنترل لیزری روی گریدر نصب میشود.
 • بلدزر لیزری، در این نوع نیز تجهیزات کنترل لیزری روی بلدزر نصب میشود.

معرفی ماشین آلات تسطیح اراضی

از آنجا که دستگاه های تسطیح لیزری به دلیل دقت و کارآرایی مناسب دارند. و نیاز دائم به کارشناسان خبره، برای کنترل عملیات تسطیح ندارند. در نتیجه به خاطر سادگی، سرعت عمل و کار در هر شرایطی، مورد توجه و استقبال زارعین قرار گرفته است.

وارد کردن این دستگاهها به کشور و استفاده از آنها در مزارع کوچک و بزرگ، تسطیح دقیق با سرعت کافی و هزینه های مناسبتر- جلب اعتماد کشاورزان در مقایسه با سایر روش ها را نیز به دنبال داشت، لذا فراهم کردن شرایط لازم برای دسترسی هر چه آسانتر زارعین به این دستگاه ها و تجهیز بخش خصوصی به انواع مناسب و کاربردی تجهیزات تسطیح لیزری، امری بسیار سودمند میباشد.

ماشین‌های سبک (کششی) تسطیح اراضی لیزری

از آنجا که تسطیح اراضی کشاورزی کاری علمی، فنی و تخصصی است. لذا نیاز به ماشین های دقیق با قابلیت کنترل هوشمند بسیار سودمند است. انتخاب ماشین های کششی و سبک تسطیح لیزری، این امکان را فراهم نموده است تا کاربران باتجربه و متخصصین خبره در امر تسطیح اراضی موفق عمل کنند.

سبک بودن ماسین آلات باعث میشود که حین عملیات هموار سازی (تسطیح)، صدمه به کیفیت و ساختمان خاک وارد نشود. کششی بودن دستگاه هم باعث سبکتر شدن آن و نیز ارزان تر بودن قیمت آن شود.

تسطیح دقیق یعنی ایجاد سطحی کاملاً مسطح با نقاط هم ارتفاع و شیب هماهنگ بر اساس بافت و ساختمان خاک و این میسر نیست مگر با استفاده از سیستم های هوشمند کنترل تیغه در ماشین های تسطیح.

انتخاب دستگاه مناسب برای تسطیح زمین بر حسب طول، عرض یا مساحت زمین، حجم خاک قابل جابه جایی و فاصله ی نقاط خاکبرداری و خاکریزی از اهمیت بالایی برخوردار است، با انتخاب دستگاه مناسب میتوان ضمن جلوگیری از پودر شدن و تخریب ساختمان خاک و مزرعه، در هزینه ها و زمان کار صرفه جویی کرد.

لولر لیزری

لولر در سیستم های لیزری مانند سایر لولرهای کششی معمولی بوده و حجم باکت آن در حال حاضر بین ۱ تا ۳ متر مکعب میباشد.

جابجایی خاک در مسیرهای طولانی بوسیله لولرها توصیه نمی شود. تیغه خاک را در زمان حرکت در جلوی خود بر روی سطح زمین میکشد. در صورت طولانی بودن مسیر بخشی از خاک که در زیر تیغه قرار دارد، پودر خواهد شد. عملا همیشه یک سطح با اصطکاک بسیار بالا بین تیغه و تراکتور بوجود می آید که باعث کند شدن سرعت عمل تسطیح میگردد. در نتیجه نیازمند تراکتور با قدرت بیشتر برای کشیدن و حمل خاک باشیم. به همین دلیل باعث ناهمواری سطحی و نیاز به رگلاژ دوباره و افزایش زمان کار میشود.

در زمان تسطیح توسط انواع لولر باید ابتدا زمین را به عمق مورد نظر برای خاکبرداری و تسطیح شخم زد. به همین دلیل لولر ها برای تسطیح نهایی و در واقع رگلاژ اراضی مناسب تر هستند. همچنین از لولرها در تسطیح اراضی که میزان خاکبرداری در آنها کمتر از 400 متر مکعب در هکتار میباشد، مناسب تر هستند.

اسکریپر لیزری

در حال حاضر تعدادی از تولید کنندگان داخلی، اسکریپر کششی را مشابه سازی و تولید میکنند. اسکریپر نیمه سوار کششی، توان انجام شخم زدن، جابجایی سریع خاک و تسطیح را به طور همزمان یا جداگانه دارد. استفاده از اسکریپرهای کششی مناسب، در هر شرایطی برای تسطیح اراضی توصیه میشود.

از آنجا که تنوع اسکریپر زیاد است. لذا در انتخاب اسکریپرهای برای انجام تسطیح اراضی بایست دقت کرد. اسکریپرهائی که مجهز به سیستم گاوآهن هیدرولیک ساقدار و قابل کنترل میباشد، نیبت به بقیه مئلها مناسب تر هستند. این اسکریپرها توان کندن زمین در سطوح بسیار سنگین، تا عمق ۴۰ سانتیمتر را دارند. در ضمن مخزن آنها ظرفیت هائی بین ۴ تا۶ متر مکعب را دارا میباشد.

مجموعه اسکریپر همزمان توان انجام پنج کار مختلف را در مزرعه دارد، و شما را بی نیاز به سایر ماشین آلات مینماید.

کارهائی اسکریپ

 • توان کندن زمین در عمق مناسب بوسیله سیستم خاک ورز هیدرولیک.
 • بارگیری و برداشتن خاک از سطح زمین و پرکردن مخزن دستگاه بدون نیاز به لودر همزمان با شخم و تسطیح.
 • حمل خاک و جابجایی آن در سطح مزرعه.
 • تخلیه خاک به صورت لایه به لایه در سطوح مزرعه.
 • تسطیح همزمان مزرعه بر اساس شیب تنظیم شده در فرستنده.

بوسیله این مدل اسکریپرهای لیزری میتوان اقدام به احداث جاده، حفر استخر و کانالهای درجه یک و دو و نهایتاً انتقال خاک از معدن به سایر نقاط مورد نیاز نمود.

ورود سیستمهای لیزری خصوصاَ ماشینهای تسطیح به مخش کشاورزی، شرایط لازم برای تسطیح دقیق اراضی را فراهم کرده و به دنبال آن یک تحول چشمگیر و ارزشمند در آبیاری ثقلی، ضمن ایجاد شرایط ایده آل برای کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و دریاچه ها، بااستفاده از حداقل آب زیرزمینی و امکان دستیابی به حداکثر بازده آبیاری با روشهای سنتی را فراهم نمود.

مزایای دستگاه های تسطیح لیزری

غیر قابل انکارترین مزیت این سیستم نسبت به سایر روشها، دقت دستگاه در تسطیح بر اساس شیبهای بسیار دقیق طولی و عرضی به طور همزمان، به دلیل هوشمند بودن سیتم ترازیاب آن و عدم نیاز به حواس انسانی در کنترل تیغه خاکورز برای ایجاد سطحی کاملاً صاف با شیب مورد نظر است، کنترل و دقت در ایجاد شیب به حدی است که در پایان عملیات تسطیح میتوان بر اساس شبکه بندی، شیب را در دو جهت با دقت (۵+ و ۵-) میلیمتر در ۱۰۰ متر با سرعت زیاد کنترل و ارزیابی کرد.

به طور کلی مزایای بارز دستگاه های لیزری را به سایر سیستمهای تسطیح میتوان به شرح زیر برشمرد.

مزایای ماشینی انجام تسطیح اراضی

 • ساده بودن مکانیزم دستگاه.
 • امکان استفاده از تراکترر به عنوان ماشین کشنده دستگاه در سایر فعالیتهای زراعی و افزایش راندمان کار ماشینها دربخش.
 • امکان تسطیح مزارع کوچک، حتی محیط های محصور مانند گلخانه، باندهی فرود، جاده و انبارها، با دقت بسیار بالا.
 • امکان توزیع و اختلات کودهای دامی و هموس، در زمان رگلاژ زمین.
 • سرعت عمل در جابجائی و حمل و نقل دستگاه به وسیله تراکتور و سایر کشنده ها حتی در جاده های پرتردد بین شهری.
 • عدم نیاز به نقشه بردار متخصص و تقشه برداری بوسیله دوربینهای مخصوص به روش مهندسی.
 • سادگی، سهولت و سرعت عمل بالا در تهیه نقشه زمین، جهت حصول به میزان خاکبرداری و خاکریزی، توسط راننده ترکتور و عدم نیاز به کارشناس نقشه بردار.
 • عدم نیاز به راننده گان خبره و آزموده در امر تسطیح به دلیل سادگی مکانیزم دستگاه.
 • امکان آموزش سریع و آسان کاربران حتی کم سواد، برای نقشه برداری و کار با دستگاه.
 • امکان بومی کردن و فراگیر شدن این سیستم در کلیه مزارع کشور و تسطیح دقیق و علمی اراضی بوسیله کشاورزان.
 • توان حفر کانالهای ذهکش و آبرسان فرعی یا اصلی و استخرهای آبگیر با استانداردهای علمی، بر اساس شیبهای بسیار دقیق.
 • امکان طراحی و احداث جاده های بین مزارع در ارتفاع و شیبهای مختلف.
 • و در نهایت به آینده ای روشن در تسطیح دقیق و علمی تمام اراضی کشور به دلیل امکان مشارکت آهاد کشاورزان در امر تسطیح اراضی خود.

توجه

قبل از شروع عملیات تسطیح دقیق، برای جلوگیری از تخریب ساختمان خاک نباتی و کاهش کیفی بافت خاک سطحی، ابتدا باید نسبت به خاکورزی و تسطیح نسبی زمین اقدام نمود.

تسطیح حفاظتی

کشنده های مناسب برای ماشینهای کششی تسطیح لیزری

ازآنجا که ظرفیت ماشینهای تسطیح لیزری شامل لولر و اسکریپر های نیمه سوار موجود، کمتر از ۸ متر مکعب بوده و با در نظر گرفتن وزن متوسط هر متر مکعب خاک زراعی با رطوبت ۱۸%، ۱۷۰۰ کیلوگرم، نیاز به توان بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ اسب بخار برای حمل محموله های تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم به صورت کششی میباشد لذا مناسبترین تراکتورها برای عملیات تسطیح، تراکتورهای ۸۴۰۰ والترا و (T155) نیوهلند میباشد و استفاده از تراکتورهای با قدرت بالاتر تنها مصرف سوخت و هزینه ها را افزایش میدهد.

شروع کار با دستگاههای تسطیح لیزری

مراحل اجرای تسطیح اراضی را میتوان به ترتیب زیر دنبال نمود:

تسطیح نسبی

قبل از شروع به نقشه برداری و تسطیح دقیق با ماشینهای لیزری، ابتدا زمین را تا عمق مناسب خاکورزی و دانه بندی نمود. سپس به وسیله انواع لولر، اسکریپر یا گریدر معمولی نسبت به تسطیح نسبی زمین اقدام کرد، تا به طور متوسط حجم جابجائی خاک در زمان تسطیح دقیق را کاهش داد و امکان افزایش دقت در عملیات نقشه برداری و محاسبات لازم برای انجام عملیات تسطیح دقیق را فراهم نمود،.

هرگز در زمینهائی که حجم عملیات جابجائی خاک بیشتر از ۵۰۰ متر مکعب در هکتار است به طور مستقیم با لولرهای لیزری اقدام به تسطیح دقیق ننمائید چون ساختمان خاک تخریب و در زمان آبیاری یا بر اثر باد فرسایش شدید،

خاک زراعی سطحی را از بین می برد.دقت کنید اسکریپرهای لیزری برای تسطیح در زمینهای بلند یا ناهموار که بیش از ۵۰۰ متر مکعب خاک دارند بسیار مناسبند و نباید در این گونه اراضی کار تسطیح اساسی را مستقیماً با لولر انجام داد، لولرهای لیزری برای عملیات رگلاژ یا تسطیح در زمینهائی که حداکثر ۵۰۰ متر مکعب خاک در هکتار دارند مناسبند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *