تسطیح لیزری اراضی

تسطیح لیزری اراضی باعث افزایش  بازده 200 درصدی آب و افزایش 30 درصدی راندمان محصول میشود.

 این جمله یک ادعا نیست! کافی است تجربه کشاورزان را جویا شوید. ناهمواری اراضی زراعی باعث کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می‌شود. نقاط پست بیش از اندازه و نقاط مرتفع کمتر از اندازه آبیاری می‌شوند که هر دو برای محصول مضر است.

اگر فراتر رویم، حتی زمین‌های ناهموار از کودهای شیمیایی و کار ماشین‌آلات کشاورزی نیز به خوبی بهره‌مند نمی‌شوند. یک زمین با شیب‌بندی و تسطیح مناسب نه تنها موجب گسترش یکنواخت آب می‌شود. و در نتیجه آن راندمان آبیاری بالا میرود، بلکه دیگر فعالیت‌های زراعی (کاشت، داشت، برداشت) را آسان می‌سازد.

مدیریت یک مزرعه تسطیح شده با لیزر به مراتب آسان‌تر و مقرون‌تر به صرفه‌تر از مزرعه مشابهی با توپوگرافی طبیعی نامناسب است. علاوه بر این، تسطیح، یک روش خوب حفاظتی برای خاک‌های در حال فرسایش است.
 لزوم انجام تسطیح اراضی زراعی در ایران به منظور بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی امری اجتناب ناپذیر است. و در این میان تسطیح لیزری اراضی یکی از چشمگیرترین پیشرفت‌ها در آبیاری سطحی است.

از تکنولوژی لیزر در تسطیح لیزری اراضی زراعی در کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا، کشورهای اروپایی و استرالیا به طور وسیع استفاده می‌شود. در کشورهای در حال توسعه نظیر پاکستان، مصر، هند و ترکیه به طور نسبی استفاده می‌شود.

مزایای تسطیح اراضی :

 • حفظ، احیا و بهر‌ه‌برداری بهینه از منابع طبیعی تجدید شونده نظیر آب و خاک.
 • افزایش تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح و کاهش هزینه تولید.
 • صرفه‌جویی در مصرف آب.
 • بستر مناسب را جهت کشت‌و کار مکانیزه ایجاد میکند و کاهش سختی کار کشاورزان را به دنبال دارد.
 • صرفه‌جویی در زمان آبیاری، افزایش کارآیی و بهینه‌سازی مصرف سایر نهاده‌های کشاورزی.
 • ایجاد زیربناهای لازم و آرایش هندسی مطلوب جهت پی‌ریزی بهره‌بردای سیستم‌های تکامل یافته‌تر و پیشرفته‌تر آبیاری.
 • زمینه لازم جهت برنامه‌ریزی و به‌کارگیری الگوی کشت مناسب و تناوب زراعی صحیح و مبارزه با بیماری‌ها به نحو مطلوب.
 1. محصول راحت تر برداشت میشود، وتلفات حین برداشت پایین میآید. و در سطحی کلان‌تر این امر اثرات غیرمستقیم اقتصادی و اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت که به طور کلی عبارتند از:
 2. افزایش سطح درآمد کشاورز و بهبود وضع رفاهی در محیط روستا.
 3. جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه از روستا ها به شهرها.
 4. ارتقا دانش و بینش فنی کشاورزان و تغییر تفکرات سنتی روستاییان.• امکانات جهت افزایش صادرات با افزایش راندمان محصول بوجود میآید. تغییرات بوجود آمده در میزان تولید مزایای تسطیح لیزری نسبت به تسطیح مهندسی عبارت است از:

به ماشین آلات سنگین نظیر اسکریپر نیاز نیست .

 1. استفاده از تراکتورهای معمولی کشاورزی.
 2. نیاز به مهارت فنی بالا و حضور مهندس نقشه‌بردار.
 3. هزینه بسیار پایین عملیات تسطیح نسبت به سایر روش‌ها.
 4. دقت بسیار بالا در تسطیح دارد.
 5. تردد ماشین آلات خاک را کوبیده و فشردگی نمی‌کند.
 6. قابلیت کاربرد در اراضی کوچک حداقل ۵۰۰ متر مربع
 7. ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی از انجام تسطیح لیزری اراضی کشاورزی فواید زیر عاید میشود:
 8. افزایش راندمان کاربری آب در مزرعه به میزان ۱۰ درصد
 9. افزایش سطح زیرکشت بر اثر از بین‌رفتن جوی‌ها و زهکش‌های سنتی در اراضی به میزان ۱۰ درصد • افزایش عملکرد محصول ۱۰ الی ۱۵ درصد در هر هکتار
 10. زمان آبیاری ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.
 11. هزینه تولید به میزان ۳۰ درصدکاهش می‌یابد.
 12. عمق متوسط آبیاری ۱۵ الی ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.
 13. استفاده از نیروی انسانی ۳۵ درصد کاهش می‌یابد
 14. ارزش افزوده زمین ۵۰ درصد افزایش می‌یابد

تعریف عمومی تسطیح لیزری اراضی (land leveling)

تسطیح لیزری اراضی
اصول تسطیح اراضی
تسطیح لیزری اراضی 4
تسطیح لیزری اراضی
اصول تسطیح اراضی
تسطیح اراضی کشاورزی
تسطیح با اسکریپر کششی
تسطیح لیزری اراضی 5

  هموارسازی، صاف کردن و ایجاد شیب مناسب در زمین با در نظرگرفتن ضریب نفوذپذیری و بافت خاک، جهت جلوگیری از تندآب و فرسایش سطحی و بوجودآوردن شرایط یکسان و هماهنگ توزیع آب در یک عمق، در سراسر مزرعه .
هموارسازی (land leveling , land forming ,land grading)
یک اصطلاح کلی برای هموارسازی و صاف کردن زمین بر اساس عوارض طبیعی، کاری که سالهاست به صورت سنتی در کشور ما با انواع ماله و موادهای متنوع انجام میشود.

تسطیح لیزری علمی(دقیق) land smoothing , land planing))

تسطیح دقیق با در نظرگرفتن شیب به طوری که خطا به صفر نزدیک شود یعنی دقیق ترین نوع تسطیح را انجام میدهد. این روش نقاط زمین هم ارتفاع شده و یک سطح کاملاٌ مستوی با شیب یکسان ایجاد میکند.

ماشین های تسطیح

   اصولاً ماشین های تسطیح در گروه ماشین های سنگین خاکورزی در عملیات زراعی قرار دارند، تسطیح در زمین های ناهموار توسط ماشین های مکانیکی و کنترل دستی با وزن زیاد می تواند باعث فشردگی لایه زیرین و جابجایی حجم بسیار زیادی از خاک گردد و در صورتی که به عمق خاک زراعی توجه نشود صدمات قابل توجهی را به پتانسیل زراعی و ساختمان خاک وارد کند، به همین دلیل حذف ماشین های سنگین مکانیکی و جلوگیری از خاکبرداری های عمق عرصه های نباتی و مرغوب خاک، میتواند به افزایش کیفی خاک کمک کند. انواع اسکرپیرهای خودرو بلدوزر و گریدرها در این گروهند.

معرفی مجموعه کنترل لیزری در ماشین های تسطیح لیزری

۱- فرستنده (transmitter ) در تسطیح اراضی

       این دستگاه به عنوان مولد اشعه و دارای یک دیود تولید نور لیزر است که توسط باطری ۱۲ ولتی کار میکند. مولد اشعه یسته به نوع دستگاه فرستنده، دیود تولید لیزر را با سرعت قابل تنظیم از ۰ تا ۱۲۰۰ دور در دقیقه، حول محور عمود بر سطح مزرعه می چرخاند و یک صفحه ی مجازی از پرتو لیزر با قدرت ۱ تا ۵ میلی وات و فرکانس ۶۴۵ تا۷۰۰ نانومتر در یک باند به قطر ۵ تا ۱۲ میلیمتر را در ارتفاع مشخص، بالای سطح مزرعه تشکیل می دهد. این باند از نور لیزر کار کنترل و هدلایت سنسورهای گیرنده در ماشین تسطیح را بر عهده دارد.

۲- گیرنده (receiver) در تسطیح اراضی

   گیرنده وظیفه که تنظیم اتوماتیک ارتفاع تیغه دستگاه از سطح مزرعه انجان میدهد. و براساس شیبی که شعاع نور لیزر فرستنده ارسال میدارد عمل میکند.گیرنده یک سری سنسور یا حسگر حساس به نور لیزر دارد. حسگرها در سه طبقه به صورت عمودی روی هم قرار دارند. وکار ارسال اطلاعات جهت کنترل و هماهنگ کردن ارتفاع تیغه از سطح مزرعه را با صفحه مجازی لیزری در ارتفاع فرستنده را به عهده دارد.

 این دستگاه فرامینی را که از حسگرهای خود دریافت می کند، را به اطلاعات و پالسهای الکتریکی تبدیل میکند. پالسهای الکتریکی با انتقال جریان الکتریسیته به جعبه ی کنترل میروند. جعبه کنترل با پردازش اطلاعات در حافظه خود فرامین لازم به شیر برقی برای هدایت جک های هیدرولیک ارسال میکند. شیرهای برقی با باز و سبته شدن خود و تیغه را کنترل میکنند. تیغه دقیقاً در ارتفاع تعریف شده قرار میگیرد.

۳- آشکارساز دستی (detector)

از آشکارساز یا گیرنده دستی برای مشخص کردن مسیر تابش پرتو لیزر استفاده میکنند. این دستگاه وسیله ی بسیار مطمئنی برای نقشه برداری است و میتوان با استفاده از یک خط کش تلسکوپی چهار و پنج متری و تراسمیتر(فرستنده) کار نقشه برداری مزرعه را یک نفره انجام داد.

۴- جعبه کنترل (control box) در تسطیح اراضی

این واحد ارتباط گیرنده با فرستنده و تیغه را به عهد دارد. جعبه کنترل بوسیله باطری تراکتور تغذیه میشود. پس از دریافت پالسهای الکتریکی حاصل از خروجی سنسورهای آشکارساز گیرنده لیزر. این واحد بوسیله‌ی مدار PLC خود که توسط شرکت سازنده برنامه نرم افزاری شده است. تیغه تسطیح با فرمان سیستم تسطیح دقیقا در ارتفاع صیحیح بر اساس شیب و جهت شعاع نور لیزر لیزر قرار میگیرد.

۵- دکل (mast) در تسطیح اراضی

       دکل یا پایه ی تلسکوپی برای تنظیم ارتفاع receiver و تیغه در محدوده باند نور لیزرمیباشد. ارتفاع بسته دکل حدود ۱۷۰ سانتیمتر ارتفاع باز آن ۲۷۰ سانتیمتر هست. دکل بر روی تیغه ماشین تسطیح نصب میشود. گیرنده در زمان کار دستگاه تسطیح در بالای آن نصب می گردد. دکل ها در دو نوع برقی و هیدرولیک میسازند.

۶- شیر کنترل برقی (Elector valve) در تسطیح اراضی

       شیرهای برقی در انواع مختلف وجود دارند. با فرمان های الکتریکی که از طریق گیرنده لیزر و جعبه کنترل دریافت میکنند. روغن با فشار لازم را به جک های هیدرولیک تنظیم تیغه ارسال میکند. ارتفاع تیغه ی ماشین تسطیح را از سطح زمین، بر اساس شیب ثبت شده در گیرنده تنظیم میشود. سرعت عمل و دقت تیغه در زمان تسطیح بستگی به دقت و عملکرد سریع شیر کنترل دارد.

تکنولوژی تسطیح لیزری(Laser land leveling technical)

تسطیح لیزری دقیق اراضی (processional land level)(P LL)

      تسطیح لیزری دقیق، فرایند هموارسازی ، شیب گذاری و طبقه بندی زمین و تبدیل آن به سطحی کاملاً صاف و یکنواخت با شیب بافت خاک، با اختلافی کمتر از ۲ سانتی متر در طول زمین (P LL) میباشد.
روش های سنتی (P LL) شامل حرکت یک تیغه به عنوان لولر یا صاف کننده در سطح زمین با شیب معین، این روش بسیار دشوار و نهایتاً بی نتیجه است.


        تسطیح لیزری صحیح و اصولی زمین، یعنی تبدیل آن به سطحی کاملاً یکنواخت و هموار با شیب مناسب و هماهنگ بر اساس شناخت دقیق بافت خاک زراعی مزرعه میباشد.


استفاده از تکنولوژی لیزری در تسطیح دقیق اراضی، پیشرفت با ارزش و مفیدی بوده که از سال ۱۳۸۱ در دستور کار دفتر آب و خاک کشاورزی معاونت آب و خاک وزارت جهاد جهاد کشاورزی  قرار گرفت. این روش بسیار سودمند، کم هزینه و سریع مطرح شد و میتواند ضمن افزایش دقت تسطیح و شیب بندی اراضی باعث کاهش باعث کاهش مصرف آب، افزایش راندمان کاربرد آبیاری ثقلی، افزایش سرعت عمل آبیاری، کاهش نیاز به نیروی انسانی و امکان استفاده از ماشین هی متنوع را در تمام امر کشاورزی فراهم آورد. در این روش میتوان اجرای اصول صحیح مدیریت آب، خاک و نهاده های کشاورزی را به درستی تضمین کرد.

ماشین های تسطیح لیزری

به دلیل دقت و کارآرایی مناسب دستگاههای تسطیح لیزری، نیاز به حضور دائم کارشناسان خبره نیست. سادگی عمل و کار در شرایط مختلف، در سایر کشورهای جهان مورد توجه و استقبال زارعین قرار گرفته است. وارد کردن این دستگاه‌ها کشور و استفاده از آن ها در مزارع کوچک و بزرگ، تسطیح دقیق با سرعت عمل کافی و فزینه های مناسب تر، جلب اعتماد کشاورزان در مقایسه با سایر روش ها را نیز به دنبال داشته، از اقدام کردن شرایط لازم برای دسترسی هر چه آسانتر زارعین به این دستگاه ها و تجهیز بخش خصوصی به انواع مناسب و کاربردی تجهیزات تسطیح لیزری امری بسیار ضروری میباشد.

معرفی سیستم های تسطیح لیزری

     با توجه به محاسن زیاد تسطیح لیزری، نظیر دقیق و سرعت کافی و هزینه های مناسبتر- جلب اعتماد کشاورزان در مقایسه با سایر روش ها را نیز به دنبال داشت. لذا فراهم کردن شرایط لازم برای دسترسی هر چه آسانتر زارعین به این دستگاه ها و تجهیز بخش خصوصی به انواع مناسب و کاربردی تجهیزات تسطیح لیزری، امری بسیار سودمند میباشد.

ماشین های تسطیح لیزری سبک (کششی)

  از آنجا که تسطیح اراضی زراعی، کاری علمی فنی و تخصصی است. لذا استفاده از ماشین های سبک و دقیق با قابلیت کنترل هوشمند بسیار سودمند است. انتخاب ماشین های کششی و سبک تسطیح لیزری، سهولت فراهم نموده است. تا کاربران باتجربه و متخصصین خبره در امر تسطیح، امکان نقشه برداری، طراحی و تسطیح دقیق و علمی اراضی را بدون صدمه زدن به کیفیت و ساختمان خاک داشته باشند.


  تسطیح دقیق یعنی ایجاد سطحی کاملاً مسطح با نقاط هم ارتفاع و شیب هماهنگ بر اساس بافت و ساختمان خاک و این میسر نیست مگر با استفاده از سیستم های هوشمند کنترل تیغه در ماشین های تسطیح.
انتخاب دستگاه مناسب برای تسطیح زمین بر حسب طول، عرض یا مساحت زمین، حجم خاک قابل جابه جایی و فاصله ی نقاط خاکبرداری و خاکریزی از اهمیت بالایی برخوردار است، با انتخاب دستگاه مناسب میتوان ضمن جلوگیری از پودر شدن و تخریب ساختمان خاک و مزرعه، در هزینه ها و زمان کار صرفه جویی کرد.

لولر تسطیح لیزری

نمائی از یک دستگاه لولر که برای تسطیح سبک استفاده میشود
دستگاه لولر که معمولا به پشت تراکتور بسته میشود، و در تسطیح اراضی توسط کشاورزان استفاده میشود.

لولر در سیستم های لیزری مانند سایر لولرهای کششی معمولی بوده و حجم ماکت آن در حال حاضر بین ۱ تا ۳ متر مکعب میباشد. جابجایی خاک در مسیرهای طولانی بوسیله لولرها توصیه نمی شود. تیغه خاک را در زمان حرکت بر روی سطح زمین میکشد. در صورت طولانی بودن مسیر بخش زیرین توده خاک پودر خواهد شد.


در حقیقت همیشه یک سطح با اصطکاک بسیار بالا بین تیغه تراکتور و خاک بوجود می آید. اصطکاک عمل تسطیح را کند میکند. در نتیجه نیاز به تراکتور قوی تر برای کشیدن و حمل خاک هست. همچنین باعث ناهمواری سطحی و نیاز به ریگلاژ دوباره و افزایش زمان کار میشود. در زمان تسطیح توسط انواع لولر باید ابتدا زمین را به عمق مورد نظر برای خاکبرداری و تسطیح شخم زد. به همین دلیل لولر ها برای تسطیح نهایی و در واقع ریگلاژ اراضی که میزان خاکبرداری و خاکریزی آنها در هکتار کمتر از ۵۰۰ متر مکعب هست مناسب ترند.

اسکریپر تسطیح لیزری

در حال حاضر اداره امور فناوری مکانیزه کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی با برنامه ریزی و حمایت از تولیدکنندگان. در حال حاضر چندین تولیدکننده اسکریپر نیمه سوار کششی از مناسبترین طرحهای دنیا تولید میکنند. که توان انجام عملیات شخم، جابجایی سریع خاک و تسطیح رابه زور هم زمان یا جداگانه دارند.

استفاده از اسکریپرهای کششی مناسب، در هر شرایطی برای تسطیح اراضی توصیه میشود، از آنجا که تنوع اسکریپر زیاد است، لذا اسکریپرهای کنونی که در اختیار شما قرار میگیرد مجهز به یک سیستم گاوآهن هیدرولیک ساقدار و قابل کنترل میباشد که توان کندن زمین در سطوح بسیار سنگین، تا عمق ۴۰ سانتیمتر را دارد. در ضمن مخزن آنها ظرفیتهائی بین ۴ تا۶ متر مکعب را دارا میباشد.
مجموعه اسکریپر همزمان توان انجام پنج کار مختلف را در مزرعه دارد، و شما را بی نیاز به سایر ماشین آلات مینماید.

 • توان کندن زمین در عمق مناسب بوسیله سیستم خاک ورز هیدرولیک.
 • بارگیری و برداشتن خاک از سطح زمین و پرکردن مخزن دستگاه بدون نیاز به لودر همزمان با شخم و تسطیح.
 • حمل خاک و جابجایی آن در سطح مزرعه.
 • تخلیه خاک به صورت لایه به لایه در سطوح مزرعه.
 • تسطیح همزمان مزرعه بر اساس شیب ارسالی از فرستنده.

بوسیله این مدل اسکریپرهای لیزری میتوان اقدام به احداث جاده، حفر استخر و کانالهای درجه یک و دو و نهایتاً انتقال خاک از معدن به سایر نقاط مورد نیاز نمود.
ورود سیستمهای لیزری خصوصاَ ماشینهای تسطیح به بخش کشاورزی، شرایط لازم برای تسطیح دقیق اراضی را فراهم کرده و به دنبال آن یک تحول چشمگیر و ارزشمند در آبیاری ثقلی، ضمن ایجاد شرایط ایده آل برای کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی و دریاچه ها، بااستفاده از حداقل آب زیرزمینی و امکان دستیابی به حداکثر بازده آبیاری با روشهای سنتی را فراهم نمود.

مزایای دستگاه های تسطیح لیزری

    غیر قابل انکارترین مزیت این سیستم نسبت به سایر روشها، دقت دستگاه در تسطیح بر اساس شیبهای بسیار دقیق طولی و عرضی به طور همزمان، به دلیل هوشمند بودن سیتم ترازیاب آن و عدم نیاز به حواس انسانی در کنترل تیغه خاکورز برای ایجاد سطحی کاملاً صاف با شیب مورد نظر است، کنترل و دقت در ایجاد شیب به حدی است که در پایان عملیات تسطیح میتوان بر اساس شبکه بندی، شیب را در دو جهت با دقت (۵+ و ۵-) میلیمتر در ۱۰۰ متر با سرعت زیاد کنترل و ارزیابی کرد.
به طور کلی مزایای بارز دستگاه های لیزری را به سایر سیستمهای تسطیح میتوان به شرح زیر برشمرد.

 • ساده بودن مکانیزم دستگاه.
 • استفاده از تراکتور به عنوان ماشین کشنده دستگاه در سایر فعالیتهای زراعی و افزایش راندمان کار ماشینها دربخش.
 • امکان تسطیح مزارع کوچک، حتی محیط های محصور مانند گلخانه، باندهی فرود، جاده و انبارها، با دقت بسیار بالا.
 • امکان توزیع و اختلات کودهای دامی و هموس، در زمان ریگلاژ زمین.
 • سرعت عمل در جابجائی و حمل و نقل دستگاه به وسیله تراکتور و سایر کشنده ها حتی در جاده های پرتردد بین شهری.
 • عدم نیاز به نقشه بردار متخصص و تقشه برداری بوسیله دوربینهای مخصوص به روش مهندسی.
 • سادگی، سهولت و سرعت عمل بالا در تهیه نقشه زمین، جهت حصول به میزان خاکبرداری و خاکریزی، توسط راننده ترکتور و عدم نیاز به کارشناس نقشه بردار.
 • به دلیل سادگی مکانیزم دستگاه، نیاز به رانندگان خبره و آزموده در امر تسطیح مرتفع میشود.
 • امکان آموزش سریع و آسان کاربران حتی کم سواد، برای نقشه برداری و کار با دستگاه.
 • امکان بومی کردن و فراگیر شدن این سیستم در کلیه مزارع کشور و تسطیح دقیق و علمی اراضی بوسیله کشاورزان.
 • توان حفر کانالهای ذهکش و آبرسان فرعی یا اصلی و استخرهای آبگیر با استانداردهای علمی، بر اساس شیبهای بسیار دقیق.
 • امکان طراحی و احداث جاده های بین مزارع در ارتفاع و شیبهای مختلف.
 • و در نهایت به آینده ای روشن در تسطیح دقیق و علمی تمام اراضی کشور به دلیل امکان مشارکت آهاد کشاورزان در امر تسطیح اراضی خود.

توجه
قبل از شروع عملیات تسطیح دقیق، برای جلوگیری از تخریب ساختمان خاک نباتی و کاهش کیفی بافت خاک سطحی، ابتدا باید نسبت به خاکورزی و تسطیح نسبی زمین اقدام نمود .

تسطیح حفاظتی

کشنده های مناسب برای ماشینهای کششی تسطیح لیزری

ازآنجا که ظرفیت ماشینهای تسطیح لیزری شامل لولر و اسکریپر های نیمه سوار موجود، کمتر از ۸ متر مکعب است. با در نظر گرفتن وزن متوسط هر متر مکعب خاک زراعی با رطوبت ۱۸%، ۱۷۰۰ کیلوگرم، نیاز به توان بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ اسب بخار برای حمل محموله های تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم به صورت کششی میباشد. لذا مناسبترین تراکتورها برای عملیات تسطیح، تراکتورهای ۸۴۰۰ والترا و (T155) نیوهلند میباشد و استفاده از تراکتورهای با قدرت بالاتر تنها مصرف سوخت و هزینه ها را افزایش میدهد.

شروع کار با دستگاههای تسطیح لیزری

مراحل تسطیح را میتوان به ترتیب زیر دنبال نمود:

 • تراکتور را آماده میکنیم.
 • ماشین تسطیح را آماده میکنیم.
 • تجهیزات لیزری را آماده میکنیم.
 • تعیین شیب طبیعی زمین.
 • نقشه برداری و محاسبه میزان خاکبرداری و خاکریزی بر اساس شیب.
 • تهیه نقشه و علامتگذاری مسیرهای حرکت تراکتور برای راهنمائی راننده.
 • مشخص کردن و علامت گذاری نقطه ثقل.
 • شروع عملیات تسطیح لیزری .

تسطیح نسبی

قبل از شروع به نقشه برداری و تسطیح دقیق با ماشینهای لیزری، ابتدا زمین را تا عمق مناسب خاکورزی و دانه بندی نمود. سپس به وسیله انواع لولر، اسکریپر یا گریدر معمولی نسبت به تسطیح نسبی زمین اقدام کرد، تا به طور متوسط حجم جابجائی خاک در زمان تسطیح دقیق را کاهش داد و امکان افزایش دقت در عملیات نقشه برداری و محاسبات لازم برای انجام عملیات تسطیح دقیق را فراهم نمود، هرگز در زمینهائی که حجم عملیات جابجائی خاک بیشتر از ۵۰۰ متر مکعب در هکتار است به طور مستقیم با لولرهای لیزری اقدام به تسطیح دقیق ننمائید چون ساختمان خاک تخریب و در زمان آبیاری یا بر اثر باد فرسایش شدید.


خاک زراعی سطحی را از بین می برد.دقت کنید اسکریپرهای لیزری برای تسطیح در زمینهای بلند یا ناهموار که بیش از ۵۰۰ متر مکعب خاک دارند بسیار مناسبند و نباید در این گونه اراضی کار تسطیح اساسی را مستقیماً با لولر انجام داد، لولرهای لیزری برای عملیات رگلاژ یا تسطیح در زمینهائی که حداکثر ۵۰۰ متر مکعب خاک در هکتار دارند مناسبند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *